21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny. Nasz szkoła pamiętała o Międzynarodowym Dniu Osób z Zespołem Downa. Podczas naszego szkolnego pokazu mody wiosennej, uczennice z samorządu szkolnego przypomniały wszystkim czym jest Święto Kolorowej Skarpetki.

Każdy z nas posiada 23 pary chromosomów, które są upakowane w każdej komórce człowieka. Jednak są też takie osoby, które w 21 parze mają dodatkowy chromosom, który pod mikroskopem przypomina taką właśnie nie do pary skarpetkę. I dlatego właśnie 21 dnia trzeciego miesiąca swoje święto mają te szczególne osoby! Tak nie wiele nas różni!!! Kochamy, wspieramy i rozumiemy i dlatego przyłączyliśmy się do akcji. W szkole wywieszona została girlanda przypominająca o tym dniu, powstały gazetki szkolne oraz zostały rozesłane materiały dydaktyczne dla nauczycieli. Rodzice również otrzymali maila, przypominającego o tym, że dziecko dostrzega różnice, ale nie ocenia, oceny uczy się od nas dorosłych!!! Dlatego tak ważne jest, by swoją postawą uczyć nasze dzieci akceptacji i wsparcia dla tych, którzy tego od nas potrzebują! Zachęciliśmy naszych rodziców do rozmów z dziećmi, zwłaszcza gdy zadają "niewygodne" pytania. Każdy z nas jest inny, ale każdy zasługuje na szacunek! Tego dnia przełamaliśmy bariery i ubraliśmy kolorowe skarpetki - bo wiemy, rozumiemy i chcemy pomagać!

Dzień Kolorowej SkarpetkiPokaż galerie

Katarzyna Ligudzińska