,,Ludzie ludziom zgotowali ten los”- ten krótki cytat przyszedł mi do głowy tuż po przekroczeniu bramy Gross- Rosen, podczas wycieczki szkolnej, na którą wybraliśmy się- klasy 8A i 8B dnia 20 września, a klasy 8 C, 8D i 8S- 21 września.

 Miliony osób straciło życie w obozach pracy w wyniku przemyślanego działania innych ludzi, należących do nazistowskiego systemu. Gross- Rosen to hitlerowski obóz koncentracyjny, istniejący w latach 1940-1945 na obszarze administracyjnym państwa niemieckiego blisko obecnej wsi Rogoźnica.

Wycieczka była cenną lekcją historii i choć większość z nas miała świadomość istnienia takich obozów, to jednak zetknięcie się z miejscem, gdzie ta historia wydarzyła się naprawdę, było wstrząsające. Uświadomiło nam okrucieństwo, którego teraz nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Najpierw obejrzeliśmy film, przybliżający historię powstawania obozu i sposób sprawowania w nim władzy. Omówiliśmy makietę całego obozu, funkcje poszczególnych budynków oraz czas ich powstania, co dało nam obraz miejsca, w którym się znajdowaliśmy. Na wystawie było wiele rzeczy osobistych, należących w przeszłości do więźniów: krzyże, medaliki, listy, ubrania. Następnie ruszyliśmy w teren. Większość obozu została zniszczona, ale mogliśmy obejrzeć piec polowy, kuchnię oraz zrekonstruowany barak. Warunki, w jakich żyli więźniowie, były przerażające. Pół metra kwadratowego na osobę, to stanowczo zbyt mało.                                                                         

Na koniec oddaliśmy hołd poległym w licznych obozach, w tym naszemu patronowi- Januszowi Korczakowi, który był ofiarą innego obozu- w Treblince. Zapaliliśmy znicze, złożyliśmy kwiaty i uczciliśmy ich pamięć chwilą refleksji.

Relacja z Marszu Pamięci do Muzeum Gross- RosenPokaż galerie

 

Emma Gotowska