Co roku uczniowie Szkoły Podstawowej numer 5 w Jaworze świętują  odzyskanie przez Polskę niepodległości. Tym razem uroczystość dla społeczności szkolnej przygotowali reprezentanci klasy 5 b, 6 a , 6 b, 7 a, 7 d oraz 8 s. Odbyła się ona w piątek 8 listopada na sali gimnastycznej.

W zaprezentowanym montażu słowno-muzycznym uczniowie przypomnieli burzliwe dzieje  naszej Ojczyzny oraz trud rodaków walczących o wolność i niepodległość Polski. Wszyscy zebrani chętnie angażowali się we wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a szczególnie hymnu państwowego. Dzięki śpiewnikom przygotowanym przez uczniów, każdy mógł uczestniczyć w uświetnienie uroczystości. O godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły wspólnie odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Okazało się, że słowa tej pieśni są bardzo dobrze znane.

Warto podkreślić, że wszyscy uczniowie pięknie przygotowali się do uroczystości – byli elegancko ubrani w stroje galowe oraz mieli przypięte biało-czerwone kotyliony.

Po części artystycznej był także czas na wręczenie nagród w szkolnych konkursach: o Januszu Korczaku (indywidualny konkurs plastyczny oraz drużynowy o życiu i twórczości patrona naszej szkoły) oraz „Mistrz tabliczki mnożenia”. Ogłoszone zostały również wyniki konkursu historycznego „Miejsca pamięci Jawora”. Przygotowane przez uczniów plakaty na ten temat stanowiły piękną dekorację sali.

Naszą szkołę odwiedził także Przewodniczący Rady Miasta pan Daniel Iwański, który przekazał prezenty dla pierwszoklasistów.

Dzięki wspólnemu świętowaniu 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości wzmacniamy poczucie więzi, uczymy się historii oraz uświadamiamy sobie, jak ważna jest wolność, o którą powinniśmy dbać, gdyż nie jest nam dana raz na zawsze.

TUTAJ Wspólne odśpiewanie hymnu

Elżbieta Kusyk

Szkolne uczczenie Święta NiepodległościPokaż galerie