W okresie przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole podtrzymujemy tradycje związane z tym radosnym świętem. Pomieszczenia szkolne nabierają świątecznego wyglądu. Całej społeczności szkolnej udziela się miły, świąteczny nastrój.
21 grudnia 2018 roku wszystkie klasy wzięły udział w Projekcie „Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe”.


Klasy I – III spędziły ten dzień z wychowawcami przy przygotowanych przez rodziców poczęstunkach. Klasy spotkały się na wspólnym kolędowaniu. W „Małej 5” wystawiane były Jasełka.
Klasy czwarte w swoich salach przygotowały łańcuchy choinkowe i kartki z życzeniami, które prezentowały podczas wspólnego spotkania. Odbył się również konkurs na najdłuższy łańcuch. Po odśpiewaniu kolęd dzieci z wychowawcami świętowały w klasach. Klasy piąte wspólnie stworzyły przepiękną, „Żywą Szopkę’, był Józef z Maryją i dzieciątkiem, aniołowie, pasterze, królowie z orszakiem oraz przedstawiciele różnych zawodów. W trakcie przedstawienia uczniowie wspólnie kolędowali, a na koniec każda z klas odczytała świąteczne życzenia. Zadaniem klas szóstych było przygotowanie prezentacji na temat Bożego Narodzenia w różnych regionach Polski i innych krajach. Uczniowie prezentowali również wykonane własnoręcznie choinki. Dzięki ich donośnym głosom, w całej szkole rozbrzmiewał śpiew kolęd. Uczniowie klas siódmych przygotowali w salach stroiki świąteczne. Po ich zaprezentowaniu i złożeniu życzeń delegacje klas udały się ze stroikami i życzeniami do pana Burmistrza, pana Naczelnika Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, pani Skarbnik Gminy oraz do Jaworskiego Ośrodka Kultury. W urzędach panowała świąteczna atmosfera. Przy akompaniamencie gitary odśpiewano kolędy, a uczniowie otrzymali słodki poczęstunek.


Nastrój świąteczny panował także podczas wigilii klasowych, przygotowanych z pomocą rodziców. Na stołach gościły tradycyjne potrawy wigilijne: barszcz z uszkami, pierogi, ciasto. Ich zapach roznosił się po całej szkole. Uczniowie łamiąc się opłatkiem składali sobie życzenia. Radosny nastrój towarzyszył wszystkim do ostatnich chwil pobytu w szkole.


Marta Pawłowska

TRADYCJE I ZWYCZAJE BOŻONARODZENIOWEPokaż galerie