W Szkole Podstawowej nr 5 w Jaworze zostało podjętych wiele działań, by uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Powiewały nie tylko biało-czerwone flagi, ale z daleka widać było dekoracje okolicznościowe umieszczone w oknach szkoły, a na korytarzach i w salach lekcyjnych można było podziwiać gazetki tematyczne i prace plastyczne uczniów.

Pod koniec października został przeprowadzony konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej dla uczniów klas IV-VIII. Najlepsze recytatorki- Emma Gotowska i Natalia Koniak- będą reprezentowały naszą szkołę w kolejnym etapie konkursu organizowanym przez Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy.

Uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmej uczestniczyli w lekcjach zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Tematy zajęć były różnorodne - w klasach VI „Mirabelka-kiełkująca historia w 100licy”, dla klas VII- „Nieoczywista układanka Polska”. Klasa VIII wzięła udział w projekcie „100 lat codzienności Polski”.

Dzieci z klas młodszych wykonały biało-czerwone kotyliony, a uczniowie klas starszych wzięli udział w konkursie „100 lat NIEPODLEGŁEJ” i przygotowali patriotyczne lapbooki.

Odbywały się także lekcje związane z historią Polski, symbolami narodowymi, poczuciem odpowiedzialności za Ojczyznę-zgodnie z zadaniami realizowanego projektu międzyprzedmiotowego. 8 listopada utworzyliśmy żywą flagę na szkolnym boisku, a w piątek 9 listopada cała społeczność szkolna o godzinie 11.11 wspólnie śpiewała cztery zwrotki hymnu. Pokazaliśmy, że potrafimy nie tylko ubrać się odpowiednio do sytuacji, ale także znamy najważniejszą pieśń Polaków i potrafimy ją z dumą oraz szacunkiem zaprezentować.

W piątek wszyscy uczniowie naszej szkoły (ubrani wyjątkowo odświętnie) obejrzeli uroczysty apel, który przygotowany został przez Samorząd Uczniowski pod opieką pani Grażyny Iwańskiej-Motyki. Piękna i wzruszająca inscenizacja słowno-muzyczna z elementami pantomimy u niejednego słuchacza wywołała łzę w oku. Akademia była dla nas lekcją patriotyzmu, dawała możliwość poznania ciekawych, ale też jednocześnie trudnych i smutnych kart historii naszej ojczyzny. Na koniec dyrektor szkoły p. Regina Michalak wygłosiła okolicznościowe przemówienie i wręczyła nagrody uczniom, którzy wykonali najciekawsze lapbooki.

Wyróżnienia otrzymali M. Węglewski, J. Romanowski, S. Piotrowska, O. Żułtak, J. Olszowy, Ł. Toszewska, S. Dziędzioła, H. Repech, O. Liwiński, M. Partyka, Sz. Rugała, N. Koniak, W. Motyka, A. Pawlaczek, N. Szura, E. Gotowska, A. Bąk, E. Chryplewicz, Z. Budzińska, J. Stopińka, M. Kuliś, W. Kupiec.

Gratulujemy wyróżnionym uczniom, a całej społeczności szkolnej dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie obchodów 100 -lecia NIEPODLEGŁEJ.

E. Kusyk, A. Bełza

ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI ŻYWA LEKCJA HISTORIIPokaż galerieObchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole-apelPokaż galerieBicie Pokaż galerieFlagaPokaż galerie